Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
reklam

Müzeler Haftası nedeniyle kutlama programı gerçekleştirildi.

Çankırı Müzesinde yapılan programa Vali M. Fırat Taşolar, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Programda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol tarafından “Çankırı’nın İlk Sakinleri / Çorakyerler” konulu bir konferans verildi.

Çankırı Müzesinde yapılan programa
reklam

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşma yapan Çankırı Kültür ve Turizm Müdürü Muammer Ovacıklı, Müzeler gününün tarihçesine değinerek, “Müzeler; sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili eserlerin korunup sergilendiği, tanıtıldığı ve gelecek kuşaklara aktarıldığı yerlerdir” dedi.
Müzelerin geçmiş ile günümüz arasında bir köprü vazifesi gördüğünü de aktaran Ovacıklı, “Eskiden müzeler, faaliyetleri içerisinde bulundurduğu eserlere teşhir tanzim ve depoculuk yapmaktı. Ancak değişen dünyadaki müzecilik faaliyetleri ile birlikte ülkemizde de müzecilik faaliyetleri artarak görevleri çok farklılaşmıştır. En önemli değişimde artık müzelerimiz eğitim için ulusal ve uluslararası konferansların seminerlerin yapıldığı çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerin düzenlendiği, sergilerin açıldığı, bilimsel kazı ve yayınların yapıldığı ülkemizin tanıtımına katkıda bulunan eğitim ve kültür merkezleri haline gelmiştir” dedi.
Çankırı müzesi hakkında da bilgi veren Ovacıklı, şöyle devam etti: “Sürekli artan eser sayısı ve fiziki koşullarının yetersiz hale gelmesi nedeniyle Müze için yeni bina arayışına girilmiştir. Bu kapsamda Çankırı Eski Hükümet Konağı yapılan restorasyonla birlikte 2017 yılında yeni müze binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Geç Osmanlı Dönemi yapılarından olan Çankırı Eski Hükümet Konağı 1905 yılında inşa edilmiştir. Tarihi yapı 1985 yılına kadar valilik, bu tarihten 2012 yılına kadar da adliye binası olarak hizmet vermiştir. Modern müzecilik uygulamaları ile tanzim edilen, 3000 m2 kapalı ve 600 m2 açık sergileme alanına sahip Müze, Doğa Tarihi, Arkeoloji ve Etnografya Bölümlerinden oluşmaktadır.
52 yıl önce 116 parçalık bir koleksiyonla ziyarete açılan Çankırı Müzemizin; 2024 yılı itibari ile uzak ve yakın geçmişe ait 20 bini aşan eser sayısı ve Çorakyerler Faunasına ait 4 bini bulan fosil buluntusu ile bir eğitim ve araştırma merkezi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2023 yılında müzemiz 30 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Anasınıfı yavrularımızdan, üniversiteli gençlerimize uzanan bir yelpazede hazırlanan Müzeler Günü etkinliklerimizin hafta boyunca herkese açık olarak devam etmesi planlanmıştır.”
Çorakyerler fosil alanına da değinen Ovacıklı, “Doğa Tarihi bölümünde, Prof. Dr. Ayla Sevim Erol Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Çorakyerler Fosil Lokalitesi Kazısı’ndan çıkarılan ve günümüzden 8-8,5 milyon yıl öncesine Geç Miyosen döneme tarihlendirilen fosiller sergilenmektedir. Çorakyerler, bulgu bütünlüğü ve faunal çeşitlilik açısından dünya paleontoloji literatüründe önemli bir yere sahiptir.” dedi.
Konferans sonrasında ise Öğretim Üyesi Oğuz Bozdemir’in Kişisel Seramik Sergisi açılışı ve akabinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Çerkeş M.Y.O Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü öğretim görevlileri Doç. Dr. Olcay Gençyıldız ve Öğretim Ü. Oğuz Bozdemir tarafından çömlekçi çarkı atölye çalışması gerçekleştirildi.
21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde müze bahçesinde coğrafi işaret almış yemekler tanıtıldı ve gelen konuklara ikram edildi.