Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
reklam

Düğün Yapacak Olanlar Dikkat !

Çankırı Valiliği’nde geçtiğimiz günlerde yapılan Muhtarlar Toplasında Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar önemli bir konuya değinerek Düğünlerde silah atılmaması noktasında uyarıda bulunurken yeni bir öneride bulundu.

Çankırı Valiliği'nde geçtiğimiz günlerde
reklam

Muhtarlar Toplantısına düğünlerde atılan silahlar konusunda uyarılarda bulunarak başlayan Vali Taşolar, “Sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Sizlere iletmek istediğim bazı konular var. Özellikle köylerimiz için mühim olan bir konu var. Benim bu konuda sizlerin yardımına ihtiyacım var. Muhtarlarım bana bu konuda destek olursa tahmin ediyorum bir daha acı yaşamayacağız, üzülmeyeceğiz, ağlamayacağız. Benim en korktuğum şeylerden biri mutlu olduğum anda yaşanan bir hadiseye bağlı olarak ağlamak. Ben Çankırı’ya geldiğimde böyle bir durum oldu. Ben kendi adıma çok büyük bir üzüntü duydum. Bu konu özellikle köy düğünlerinde atılan silahlar. Bunu kendi adıma üzülerek ifade ediyorum ve sizlerden istirham ediyorum. Bu anlamda bizimle işbirliği içerisinde olun. Bir anlık gaflet sonrasında telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabiliyor. Biz bunun acısını ziyadesiyle yaşıyoruz. İmkânınız varsa bu acıyı yaşayan köylere ziyarette bulunun. Oradaki düğün sahiplerini ziyaret edin. Çok net söylüyorum. Biz bu konuda sizinle işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. Sizinle birlikte biz, düğünlerde silah atılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu konudaki mücadelemizde bizimle birlikte olmanızı istiyoruz. Evet, bazen üzülebiliriz, bazen kırılabiliriz. Ama ben bu konuda kırılmaya hazırım. Bu konuda ben sorumluluk almaya hazırım. Bu konuda insanların bana küsmesine ve kızmasına hazırım. Sizde hazır olun bizimle birlikte. Çünkü biz doğru bir şey yapıyoruz. Doğru bir konuya müsaade etmiyoruz. Bu konuda bir talimat yayınladık. Bu talimatı sıkı bir şekilde uygulayacağız. Düğünlerde silah atılmaması konusunda öncü olmanızı özellikle istirham ediyoruz. Jandarmamızın ve Emniyetimizin bu noktada hazırlıkları var. Sizlerden bir isteğimiz var. Düğün davetiyelerine ‘Bu düğünde silah atılmayacaktır.’ yazılmasını istiyoruz. Düğünlerin girişine şanlı bayrağımızla birlikte ‘Bu düğünde silah atılması yasaktır.’ yazılı olan bastırdığımız pankartları asmanızı istiyoruz. Çünkü bunun telafisi ve dönüşü yok. Yaşadığımız acılar bize ders olsun ve Çankırı olarak bunları bir daha yaşamayalım.” ifadelerine yer verdi.

“Aile içi şiddetle birebir ilgilenerek mücadele etmeliyiz”

Konuşmasını sürdüren Vali Taşolar, “Yaşadığını bölgede aile içerisinde bir sıkıntı var ve çözülemez bir noktaya geldiyse biz sizin devreye girmenizi özellikle istiyoruz. Eğer siz giremiyorsanız bize bildirmenizi istiyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüyle birlikte bu noktada çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Bizim için her aile önemlidir. Aile için şiddetle birebir ilgilenerek mücadele etmeliyiz.” dedi.

Okuma Yazma bilmeyen vatandaşlara müjde!
Çankırı Valisi Taşolar okuma yazma bilmeen vatandaşlara yönelik tespit çalışması başlatıp vatandaşlara okuma yazma öğrenmesi için çalışma yapacağını ifade etti.

Vali Taşolar, “Çankırı olarak biz bir fark yaratalım istiyorum. Köyünüzde ve mahallenizde okuryazar olmayanların tespiti yapmanızı istiyorum. Bu konuda neden hassasiyet gösteriyorum biliyor musunuz? Biz düzenli olarak Halk Günü yapıyoruz. Okuma yazma bilmeyen bir kadın geldi. Okuma yazma bilmediği için o kadar çok sıkıntıya maruz kalmış ki. O kadın gittikten sonra ben ağladım. Çok üzüldüm. Okuma yazma bilmemenin insanın hayatını bu kadar etkileyebileceğini düşünmezdim. Belki bundan 30 yıl önce okuma yazma bilmemek insanın hayatını bu kadar etkilemeyebilirdi. Ama şuanda etkilediğini gördüm. Ben sizden rica ediyorum. Köyünüzde okuma yazma bilmeyenleri tespit edin. Biz onların ayağına gidelim. Biz onlara öğretelim. Kısa bir eğitimle çözeriz diye düşünüyorum. Biz bu işi çok önemsiyoruz. İnanın onların hayatlarını çok kolaylaştıracağız.” şeklinde konuştu.