Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
reklam

Fabrika’da grev başladı

Çankırı Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası’nda işçiler greve başladı.

Çankırı Organize Sanayi Bölgesinde
reklam

Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası’nda işçiler maaş konusunda anlaşamadıkları için yetkili sendika olan Petrol-İş sendikası ile birlikte greve başladı.

 

Yaklaşık 5 aydır süre gelen maaşlarda düzenleme konusu sendika yetkilileri ve iş veren arasında uzlaşma gerçekleşmedi. Uzlaşmanın gerçekleşmemesi ile birlikte de yetkili sendika Petrol-İş, üyeleri ile birlikte greve çıkma kararı aldı.

 

Bugün saat 13:00’da greve başlayan işçiler adeta fabrikayı durdu. Sendika Başkanı Halil İbrahim Topcu yaptığı basın açıklamasında, “Sendikamız Çankırı Şubesi’nin örgütlü olduğu Sumitomo Rubber Akolastik Sanayi ve Tic. A.Ş. işletmesi ile sendikamız arasında devam eden toplu iş sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine bugün itibariyle grevimizi başlatıyoruz. Sumitomo ile sendikamız arasında 01.01.2024 – 31.12.2025 dönemini kapsayan yeni dönem toplu iş sözleşme görüşmeleri Ocak ayında başlamıştı. Yaklaşık 5 aydır devam eden toplu pazarlık sürecinde ücret, sosyal haklar ve bazı idari maddelerde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün grevimiz fabrikada coşkuyla başladı. Lastik üretiminin yapıldığı ve yaklaşık 2400 üyemizin çalıştığı Sumitomo işletmesinde 28 Mayıs Salı günü Ankara’da bir görüşme gerçekleştirilmiş ancak bu toplantıda da işverenin sunduğu teklif üyelerimizin kayıplarını telafi etmekten uzak kalmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve emekçileri darboğaza sürükleyen enflasyon koşulları ortadadır. İşçi sınıfına reva görülen kemer sıkma politikalarına karşı üyelerimiz taleplerinde haklı, yarının muhasebesini bugünden yapmak durumundadır. Bugün de Çankırı’da kurulan ve bir kentin bütününü etkileyecek böylesi bir dönemde işvereni sağduyulu davranmaya çağırıyor, çalışanlarının taleplerine kulak vermesini istiyoruz. Sumitomo işçisi fazlasını değil; yaşanabilecek bir ücret, çocuklarına adil bir gelecek bırakmak istiyor! Petrol-İş Türkiye sendikal hareketi içerisinde sürdürdüğü mücadele ve izlediği müzakere stratejisi ile her zaman üyesinin haklarını korumuş, en zor dönemde dahi kazanımlarını arttırmıştır. Bilinmelidir ki Petrol-İş dün olduğu gibi bugün de mücadeleye hazırdır. Grevimiz üyelerimizin talepleri karşılanana kadar devam edecek. Sumitomo işçisinin haklı mücadelesi zafere ulaşıncaya dek grev bayrağımız fabrikada dalgalanmaya devam edecek.” ifadelerine yer verdi.